Przejdź do treści
FENG

Daty najbliższych naborów: ▶️ Do 01.12 trwa nabór 5 ▶️ Nabór 6: 24.02 - 09.03

NOWE

Raport PFR Ventures x Inovo VC 📖 "Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2024"

VC Nabór zamknięty

Podsumowanie POIR

Okres naboru

Nabór zamknięty - program archiwalny

PFR Ventures w latach 2017-2023 zainwestował 1,1 mld PLN w fundusze VC. 

Środki te pochodziły z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

0
32
fundusze VC
0
1,6
mld PLN
inwestycji w start-upy (razem ze środkami prywatnymi)
0
380
firm pozyskało finansowanie od funduszy wspartych przez POIR
logo PFR Ventures

W latach 2017-2023 PFR Ventures zainwestowało w ramach programów Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI oraz NCBR CVC w 32 fundusze VC.

Horyzont inwestycyjny wszystkich funduszy, które zostały zasilone kapitałem POIR sięgał 2023 roku.

W następnych latach zespoły zarządzające skupią się na rozwoju spółek (w tym inwestycjach w ramach tzw. rund follow-on) i stopniowym wychodzeniu z transakcji (tzw. exitach).

Równolegle, w 2024 roku PFR Ventures rozpoczęło drugą edycję programów, która została oparta ponownie o kapitał unijny.

W 2017 roku PFR Ventures, na mocy umowy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchomiło pięć programów inwestycyjnych: Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI oraz NCBR CVC.

Wszystkie z nich bazowały na środkach unijnych (POIR). Celem była stymulacja polskiego rynku venture capital i wsparcie rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw.

PFR Ventures działa w formule funduszu funduszy (FoF). Oznacza to, że środki, którymi zarządza najpierw trafiają do funduszy venture capital, które następnie inwestują w innowacyjne przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie pozwala m.in. na zaangażowanie inwestorów prywatnych, którzy powierzają funduszom środki równolegle do PFR Ventures. Dodatkowo, funduszami venture capital zarządzają doświadczeni managerowie. Są oni w stanie odpowiednio oceniać potencjał inwestycyjny spółek, a następnie pomagać w ich rozwoju w taki sposób, by zwiększały swoją wartość, a w konsekwencji pomnażały zainwestowany kapitał.

Pierwsza edycja programów PFR Ventures

Efekty działań w ramach programów zasilonych z POIR

Pięć programów PFR Ventures miało na celu stymulowanie różnych obszarów polskiego ekosystemu venture capital. Tym samym, strategia zarządzających funduszami zależała częściowo od tego, z jakich środków skorzystali.

Strategie programów oraz ich parametry to efekt konsultacji prowadzonych przez PFR Ventures z bliźniaczymi instytucjami z Europy. Wśród nich znalazło się m.in. Bpifrance, KfW czy British Business Bank. Dialog z doświadczonymi partnerami oraz instytucjami międzynarodowymi (ILPA, Invest Europe) zagwarantował rynkowy charakter naszych działań.

Poniżej podsumowujemy ogólne cele programów i ich efekty.

PFR Starter

To program nastawiony na inwestycje w zalążkowe projekty (np. przed pierwszą komercyjną sprzedażą). Jego konstrukcja wynagradza inwestorom prywatnym dodatkowe ryzyko, które ponoszą z tytułu inwestowania na bardzo wczesnym etapie.

Logo pfr starter
Budżet programu416 mln PLN
Fundusze portfeloweArkleyBrinc, Accelero, bValue, EEC Magenta, FundingBox, Freya Capital, KnowledgeHub, Movens Capital, RST Ventures for Earth, Satus Starter, Smok VC, Sunfish Partners, TarHeel Capital Pathfinder
Liczba spółek, które pozyskały środki od tych funduszy184
Łączna wartość inwestycji w spółki471 mln PLN

 

PFR Biznest

Celem programu była inwestycja w zespoły zarządzające, które każdorazowo do finansowania start-upów będą angażowały tzw. aniołów biznesu.

Pfr biznest logo
Budżet programu114 mln PLN
Fundusze portfeloweBlack Swan, CofounderZone, Kogito Ventures, NextRoad VC, PomerAngels
Liczba zaangażowanych aniołów biznesu416
Liczba spółek, które pozyskały środki od tych funduszy71
Łączna wartość inwestycji w spółki179 mln PLN
W tym wkład anielski91 mln PLN

 

PFR Otwarte Innowacje

Fundusze finansowały rozwój firm, które wyróżniał komponent B+R+I. Strategia zakładała inwestycje również w bardziej dojrzałe spółki i większe zaangażowanie kapitałowe (do 60 mln PLN).

Pfr oi logo
Budżet programu256 mln PLN
Fundusze portfeloweAper Ventures, Atmos Ventures, Montis Capital, YouNick, Tangent Line
Liczba spółek, które pozyskały środki od tych funduszy40
Łączna wartość inwestycji w spółki401 mln PLN

 

PFR KOFFI

Program miał na celu inwestycję w bardziej doświadczonych zarządzających funduszami, którzy planowali założenie funduszy o wysokiej kapitalizacji nastawionych na finansowanie spółek w fazie wzrostowej.

Pfr koffi logo
Budżet programu132 mln PLN
Fundusze portfeloweAvia Capital, Cogito Capital Partners, Finch Capital II; Finch Capital III; White Star Capital
Liczba spółek, które pozyskały środki od tych funduszy20
Łączna wartość inwestycji w spółki194 mln PLN

 

PFR NCBR CVC

Celem programu było tworzenie funduszy corporate venture capital. Jest to rodzaj funduszu, w którym inwestorem strategicznym stają się korporacje. W ramach tego programu udało nam się zaangażować do finansowania start-upów m.in. Totalizator Sportowy, Tauron oraz PGE. Zainwestowaliśmy również w międzynarodowy fundusz współtworzony przez 3 zagraniczne korporacje: Nouryon, Bühler Group oraz Royal Cosun.

PFR NCBR CVC logo.
Budżet programu258 mln PLN
Fundusze portfeloweAvia Capital, Cogito Capital Partners, EEC Magenta 2, SpeedUp Energy Innovation, ffVC, Icos Capital
Liczba spółek, które pozyskały środki od tych funduszy65
Łączna wartość inwestycji w spółki388 mln PLN

W tym programie zarządzaliśmy środkami unijnymi POIR, a dodatkowy kapitał (z tego samego źródła) powierzyło nam Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

 

Nasze spółki portfelowe

Sprawdź, jakie spółki mogły rozwinąć się dzięki inwestycjom naszych funduszy Venture Capital i Private Equity

Nasze fundusze

Sprawdź, jakie zespoły zarządzające funduszami Venture Capital i Private Equity korzystają ze środków PFR Ventures

Poniżej udostępniamy bazę wszystkich inwestycji, których dokonały fundusze korzystające z kapitału POIR. Baza umożliwia ich łatwe przeglądanie w podziale na programy i konkretne fundusze.

Masz dodatkowe pytania? Napisz na [email protected]. Pamiętaj, że nie będziemy mogli Ci udostępnić Ci szczegółowych informacji o parametrach finansowych transakcji. Jeżeli jesteś zainteresowany danymi o polskim rynku venture capital – zajrzyj do sekcji Raporty.

Instrukcja obsługi bazy

Baza dostępna jest w różnych układach ("views"). Przełączając je, możesz przeglądać spółki lub fundusze np. w podziele na portfele lub programy PFR Ventures.

Jeżeli osadzona poniżej baza zajmuje za mało miejsca na ekranie, w prawym dolnym rogu znajdziesz przycisk, który umożliwi przeglądanie jej w osobnym oknie ("view larger version").

Przy pomocy ikon na górnym panelu, możesz układać i filtrować treści (np. wybierając tylko spółki, w które fundusze zainwestowały w 2019 roku). 

Archiwa programów

Wyniki naborów do programów nie prowadzonych w trybie otwartym znajdują się na tej podstronie.