← Strona Grupy PFR

Transakcje na polskim rynku VC w 2021

PFR Ventures
Pobierz raport
Transakcje na polskim rynku VC w 2021

PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC) w 2021 roku. Z danych wynika, że w tym okresie 379 spółek pozyskało 3,6 mld PLN od 113 funduszy. To oznacza wzrost inwestycji o 1,5 mld PLN względem 2020.

W 2021 przez polski rynek VC przepłynęło 3,6 mld PLN. To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 425 transakcjach w 379 rodzimych innowacyjnych przedsiębiorstw. Porównując 2021 do 2020 roku, odnotowany został wzrost finansowania o 1,5 mld PLN. Równocześnie finansowanie pozyskało o 79 spółek więcej. 

Ostatni kwartał 2021 okazał się najmocniejszym okresem w historii polskiego VC. Fundusze zainwestowały ponad 1,2 mld PLN – tyle, ile w całym roku 2019. Dodatkowo w statystykach uwzględniona została szacunkowa kwota, jaką mogła pozyskać spółka DocPlanner, która nieoficjalnie stała się pierwszym polskim jednorożcem. Według szacunków analityków PFR Ventures i Inovo Venture Partners, do spółki mogło trafić nawet 600 mln PLN. Łącznie z tą estymacją, od października do grudnia zeszłego roku do polskich innowacyjnych firm popłynęło 1,8 mld PLN. 

80% zainwestowanych w 2021 roku środków trafiło do 15 spółek. Na tej liście znajdują się firmy, o których działaniach wiele słyszeliśmy w ostatnich latach: DocPlanner, Infermedica czy Packhelp. Stały się one globalnymi magnesami, które przyciągają międzynarodowy kapitał. W zestawieniu największych transakcji nie brakuje też projektów które w krótkim okresie pozyskały kolejne rundy finansowania. Najlepszym przykładem jest Ramp, który w ciągu jednego roku, w dwóch rundach finansowania, pozyskał łącznie 250 mln PLN

– wylicza Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Ubiegły rok znakomicie pokazał, w którym kierunku będziemy zmierzać jako ekosystem. Widzimy przeważający udział kapitału prywatnego (69%), coraz więcej późniejszych rund, a najbardziej ambitni przedsiębiorcy bez kompleksów idą po wygraną na rynkach światowych. To jest też azymut na przyszłe lata

– wskazuje Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

W ciągu ostatniego roku zwiększyła się liczba bardziej dojrzałych transakcji. Finansowanie zalążkowe wciąż ma największy udział w rynku – odnotowano 367 inwestycji o takim charakterze. Równolegle rośnie liczba rund A i B – łącznie przeprowadzono ich 54. Pojawiły się również trzy rundy na poziomach od C do F. 
Wzrost dojrzałych transakcji ma też przełożenie na średnią, która w czwartym kwartale 2021 wynosiła aż 12,5 mln PLN, a w całym roku było to 7,1 mln PLN (blisko dwukrotnie więcej niż w 2020). Ze względu na silną bazę rund zalążkowych, mediana utrzymuje się poziomie około 1 mln PLN. 

127 z 425 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. Zapewniły one blisko 20% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 160 transakcji (10% udziału w wartości). 

Pieniądze z funduszy VC najczęściej trafiają do spółek, które zajmują się innowacjami z obszaru zdrowia. W 2021 stanowiły one ponad 14% z wszystkich przeprowadzonych transakcji. Najpopularniejszym modelem biznesowym pozostaje SaaS (model subskrypcyjny), którego udział wynosi prawie połowę. 

Rozwój polskich start-upów przekłada się również na generowanie nowych miejsc pracy. 15 spółek, które w latach 2019-2021 pozyskały najwięcej finansowania VC, zatrudniło w ostatnim roku ponad 1300 osób. Średni udział pracowników z Polski w tych spółkach wyniósł 58%. 

Wśród spółek, które zebrały największe rundy finansowania, poza niepotwierdzonym oficjalnie DocPlanner, znajdują się: Uncapped (301 mln PLN), Ramp (220 mln PLN), Packhelp (190 mln PLN) oraz Infermedica (120 mln PLN). Wszystkie z nich wspierane są przez najlepsze międzynarodowe fundusze VC takie jak Balderton, NFX, One Peak Partners, Speedinvest czy White Star Capital.

Pobierz raport

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Trzy nowe międzynarodowe fundusze w portfelu PFR Ventures
Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2021
Następny

Zainteresują Cię również