← Strona Grupy PFR

Transakcje na polskim rynku VC w 2021

PFR Ventures
Pobierz raport
Transakcje na polskim rynku VC w 2021

PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC) w 2021 roku. Z danych wynika, że w tym okresie 379 spółek pozyskało 3,6 mld PLN od 113 funduszy. To oznacza wzrost inwestycji o 1,5 mld PLN względem 2020.

W 2021 przez polski rynek VC przepłynęło 3,6 mld PLN. To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 425 transakcjach w 379 rodzimych innowacyjnych przedsiębiorstw. Porównując 2021 do 2020 roku, odnotowany został wzrost finansowania o 1,5 mld PLN. Równocześnie finansowanie pozyskało o 79 spółek więcej. 

Ostatni kwartał 2021 okazał się najmocniejszym okresem w historii polskiego VC. Fundusze zainwestowały ponad 1,2 mld PLN – tyle, ile w całym roku 2019. Dodatkowo w statystykach uwzględniona została szacunkowa kwota, jaką mogła pozyskać spółka DocPlanner, która nieoficjalnie stała się pierwszym polskim jednorożcem. Według szacunków analityków PFR Ventures i Inovo Venture Partners, do spółki mogło trafić nawet 600 mln PLN. Łącznie z tą estymacją, od października do grudnia zeszłego roku do polskich innowacyjnych firm popłynęło 1,8 mld PLN. 

80% zainwestowanych w 2021 roku środków trafiło do 15 spółek. Na tej liście znajdują się firmy, o których działaniach wiele słyszeliśmy w ostatnich latach: DocPlanner, Infermedica czy Packhelp. Stały się one globalnymi magnesami, które przyciągają międzynarodowy kapitał. W zestawieniu największych transakcji nie brakuje też projektów które w krótkim okresie pozyskały kolejne rundy finansowania. Najlepszym przykładem jest Ramp, który w ciągu jednego roku, w dwóch rundach finansowania, pozyskał łącznie 250 mln PLN

– wylicza Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Ubiegły rok znakomicie pokazał, w którym kierunku będziemy zmierzać jako ekosystem. Widzimy przeważający udział kapitału prywatnego (69%), coraz więcej późniejszych rund, a najbardziej ambitni przedsiębiorcy bez kompleksów idą po wygraną na rynkach światowych. To jest też azymut na przyszłe lata

– wskazuje Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

W ciągu ostatniego roku zwiększyła się liczba bardziej dojrzałych transakcji. Finansowanie zalążkowe wciąż ma największy udział w rynku – odnotowano 367 inwestycji o takim charakterze. Równolegle rośnie liczba rund A i B – łącznie przeprowadzono ich 54. Pojawiły się również trzy rundy na poziomach od C do F. 
Wzrost dojrzałych transakcji ma też przełożenie na średnią, która w czwartym kwartale 2021 wynosiła aż 12,5 mln PLN, a w całym roku było to 7,1 mln PLN (blisko dwukrotnie więcej niż w 2020). Ze względu na silną bazę rund zalążkowych, mediana utrzymuje się poziomie około 1 mln PLN. 

127 z 425 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. Zapewniły one blisko 20% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 160 transakcji (10% udziału w wartości). 

Pieniądze z funduszy VC najczęściej trafiają do spółek, które zajmują się innowacjami z obszaru zdrowia. W 2021 stanowiły one ponad 14% z wszystkich przeprowadzonych transakcji. Najpopularniejszym modelem biznesowym pozostaje SaaS (model subskrypcyjny), którego udział wynosi prawie połowę. 

Rozwój polskich start-upów przekłada się również na generowanie nowych miejsc pracy. 15 spółek, które w latach 2019-2021 pozyskały najwięcej finansowania VC, zatrudniło w ostatnim roku ponad 1300 osób. Średni udział pracowników z Polski w tych spółkach wyniósł 58%. 

Wśród spółek, które zebrały największe rundy finansowania, poza niepotwierdzonym oficjalnie DocPlanner, znajdują się: Uncapped (301 mln PLN), Ramp (220 mln PLN), Packhelp (190 mln PLN) oraz Infermedica (120 mln PLN). Wszystkie z nich wspierane są przez najlepsze międzynarodowe fundusze VC takie jak Balderton, NFX, One Peak Partners, Speedinvest czy White Star Capital.

Pobierz raport

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Transakcje na polskim rynku VC w 2022
Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2021
Następny

Zainteresują Cię również