← Strona Grupy PFR

Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2020

PFR Ventures
Pobierz raport
 Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2020

PFR Ventures przygotowało kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od lipca do września 2020 przeprowadzono 88 transakcji, w które zaangażowanych było 80 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek 707 mln PLN. 

W trzecim kwartale, przez polski rynek VC, przepłynęło 707 mln PLN. To łączna suma kapitału, jaką polskie 
i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. Wśród transakcji szczególnie wyróżnia się 331 mln PLN pozyskane przez polsko-fiński ICEYE w rundzie C.

 
Rysunek 1 Wysokość inwestycji VC w mln PLN


45% zainwestowanych w trzecim kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 65%. Jednocześnie, 71 z 88 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 75 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły. 


Trzeci kwartał przypieczętował wzrostowy trend na polskim rynku venture capital. Możemy już być niemal absolutnie pewni, że pod względem wartości transakcji znów będziemy mówić o rekordowym roku i przebijemy wynik z 2019
– mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures

 
14 z 88 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W trzecim kwartale zapewniły one 18% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 46 transakcji. Z kolei dziesięć największych rund finansowania przełożyło się na 85% wartości wszystkich rund finansowania w trzecim kwartale.


Warta odnotowania jest także runda dla polsko-fińskiego start-upu ICEYE, który pozyskał już łącznie blisko 0,5 mld PLN na swój rozwój. W ostatniej rundzie C na 331 mln PLN wziął udział także fundusz OTB Ventures. Wśród wyjść z transakcji (exitów) uwagę przykuwała sprzedaż SmartPharma z portfela SpeedUp Innovation do Chiesi Farmaceutici. Fundusz zarobił na tej transakcji 7x.
 

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Transakcje na polskim rynku VC w 2020
PFR Ventures podwaja budżet programu PFR Private Equity
Następny

Zainteresują Cię również