← Strona Grupy PFR

PFR Ventures zainwestowało w 7 nowych funduszy o łącznej kapitalizacji 816 mln PLN

PFR Ventures
PFR Ventures zainwestowało w 7 nowych funduszy o łącznej kapitalizacji 816 mln PLN

Z końcem 2019 roku, PFR Ventures podpisało umowę z 7 funduszami venture capital. Tym samym, portfel PFR Ventures poszerzył się do 30 zespołów, które posiadają 4 mld PLN na inwestycje w innowacyjne spółki.

Wśród nowych zespołów znalazły się: Avia, FundingBox Deep Tech Fund, Icos Capital Fund, Movens Capital, Oxx, SMOK Ventures oraz YouNick. Każdy z nich posiada inną strategię inwestycyjną i będzie finansował przedsiębiorstwa na różnych fazach rozwoju: od pomysłu na kartce papieru po spółki pragnące wejść na zagraniczny rynek.

Pieniądze z POIR przeznaczone na instrumenty kapitałowe przyczyniły się do rekordowych wyników określających wartość zainwestowanego kapitału w poprzednim roku. Uruchomienie kolejnych funduszy VC to jeszcze więcej start-upów z Polski, które otrzymają wsparcie niezbędne do ich rozwoju. Jest ono dostępne również obecnie i mimo problemów wywołanych przez pandemię, start-upy mogą stale liczyć na finansowanie 

– powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- W 2019 roku odnotowaliśmy rekord ilości kapitału zainwestowanego na polskim rynku VC. Udział funduszy uruchomionych z Grupą PFR wyniósł około 13%. Liczymy, że w 2020 będzie on jeszcze większy, choć oczywiście nie dominujący. Już teraz mamy dobre sygnały z rynku, w postaci kolejnych, wysokich rund z udziałem naszych funduszy. W tym momencie, na rynek wchodzi kolejnych 7 graczy w barwach PFR ­

– komentuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nowe fundusze od PFR Ventures pozyskały ponad 305 mln PLN. To kapitał, który pochodzi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Pozostałe 511 mln PLN to zaangażowanie inwestorów prywatnych. Tym samym, PFR Ventures alokował już prawie 70% swoich środków. Dwa z funduszy (Avia oraz Icos Capital Fund) to inwestycje zrealizowane wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Szacujemy, że w 2020 uruchomimy jeszcze około 10 kolejnych zespołów. Równolegle, koncentrujemy się na maksymalnym udrażnianiu procesu inwestycyjnego w spółki. Pomiędzy kwietniem 2019 a styczniem 2020, nasze fundusze przeanalizowały ponad 300 projektów i zainwestowały w około 16% z nich. Chcemy wysłać do rynku czytelny sygnał: udostępniliśmy funduszom środki, a teraz on mogą z łatwością dokonywać inwestycji 

– komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures

Z nowych funduszy, trzy z nich dokonały już pierwszych transakcji. SMOK Ventures zainwestował w SmartHotel oraz ExitPlan, a OXX wspólnie z Kernett Partners zapewniły ponad 22 mln USD w rundzie A zebranej przez Codility. Aktywny był też fundusz CVC Icos, który w rundzie A wspólnie z EEC Magenta zainwestował w Reliability Solutions ponad 13 mln PLN.

Nowe fundusze wyróżniają także zarządzające nimi zespoły. Większość z nich kierowanych jest przez partnerów z międzynarodowym doświadczeniem. To dodatkowa wartość dla naszego rynku, która zapewnia nam transfer dobrych doświadczeń z innych ekosystemów oraz gwarantuje dostęp do globalnego networku inwestorów. W portfolio aktywnych funduszy VC, w które zainwestowało PFR Ventures, co trzeci ma właśnie taki profil.

Zobacz prezentację o nowych funduszach. 

 

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
PFR Ventures z funduszem funduszy dedykowanym dla Private Equity
Informacja o planowanym połączeniu PFR Ventures oraz KFK
Następny

Zainteresują Cię również