← Strona Grupy PFR

PFR Ventures inwestuje w Accelero Ventures

PFR Ventures
PFR Ventures inwestuje w Accelero Ventures

PFR Ventures zainwestowało 28 mln PLN w fundusz Accelero Ventures. Dodatkowych 7 mln PLN dostarczyli inwestorzy prywatni. To ostatnia inwestycja w fundusz zalążkowy w ramach pierwszej edycji programu PFR Starter finansowanej z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Accelero Ventures to ostatni zespół, który otrzymał środki w ramach PFR Starter w ramach aktualnej perspektywy unijnej (POIR). Umowa została podpisana z końcem grudnia 2021 roku, a w maju 2022 roku fundusz rozpoczął działalność inwestycyjną. 

Kapitalizacja Accelero Ventures wynosi 35 milionów PLN. Fundusz może zainwestować do 4 mln PLN w jedną spółkę. Zarządzający planują skupić się na inwestycjach w czyste technologie (tzw. cleantech), innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji energii zielonej czy wykorzystania OZE oraz na projektach na styku biotechnologii i czystej energii (szczególnie z zakresu wykorzystania biometanu i biowodoru) jak również z obszaru IT/ICT oraz FMCG.

Funduszem Accelero Ventures zarządzają: Marcin Matysik, Agata Pękalska, Jacek Musiał oraz Krzysztof Berdzik. Zespół zamierza finansować projekty o wysokim potencjale wzrostu, ale również wnoszące nowatorskie rozwiązania dla przemysłu np. wpływające na uniezależnianie się od węglowodorów, zwiększające efektywność energetyczną oraz mające pozytywny wpływ na polską gospodarkę i społeczeństwo. Strategia funduszu zakłada wsparcie przedsiębiorców w zakresie branżowego know-how, doświadczenia inwestycyjnego przy pozyskiwaniu kolejnych rund finansowania, a także pomocy przy planowaniu dalszych kierunków rozwoju spółek.

Podsumowanie inwestycji w ramach PFR Starter

PFR Starter to program, którego celem jest pobudzenie inwestycji venture capital (VC) na bardzo wczesnym etapie rozwoju spółek (pre-seed/seed). 14 uruchomionych funduszy VC ma na inwestycje 637 mln PLN. Kapitał pochodzi nie tylko ze środków publicznych – zaangażowanych jest również 130 inwestorów prywatnych, którzy zapewnili około 150 mln PLN. Fundusze działające w ramach PFR Starter sfinansowały już 147 spółek dostarczając im około 250 mln PLN. 

Doświadczenia z Krajowego Funduszu Kapitałowego pokazały nam, że potrzebujemy w naszym ekosystemie funduszy skłonnych do podjęcia ponadprzeciętnego ryzyka przy inwestowaniu w start-upy i odpowiednio wczesnego wyłapywania najlepszych projektów. Wiedzieliśmy, że kapitał publiczny odegra tu kluczową rolę, ale zbudowaliśmy też zachęty, które przyciągnęły inwestorów prywatnych. Pomógł tu między innymi mechanizm asymetrii zysku, który bardziej chroni kapitał prywatny. Można powiedzieć, że namówiliśmy 130 osób do zainwestowania po około 1 mln PLN w polskie start-upy. Patrząc, jak wyglądał nasz rynek, gdy startowaliśmy w 2018 roku, uważam to za duży sukces

– komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures. 

Czternaście funduszy działających pod parasolem PFR Starter zostało wybranych na bazie 200 złożonych ofert. Wśród spółek portfelowych funduszy już widać inwestycje, które dzięki wsparciu na samym początku działalności mogły urosnąć dalej i zebrać pokaźne rundy od inwestorów zagranicznych. 

Przykłady rozwoju spółek finansowanych w ramach PFR Starter

Spółka

Fundusze z PFR Starter, które zapewniły finansowanie zalążkowe

Wartość rundy zalążkowej

Fundusze zagraniczne, które dołączyły w kolejnych rundach

Wartość kolejnych rund

VueStorefront

Movens Capital, Smok Ventures

6 mln PLN

Creandum, Earlybird Venture Capital, Paua Ventures

~70 mln PLN 

SunRoof

KnowledgeHub, Smok Ventures

4 mln PLN

FD Growth Capital

~30 mln PLN 

MoleculeOne

Sunfish Partners

1 mln PLN

Cherubic Ventures, AME Cloud Ventures, Inventures, Atmos Ventures, Outsized Ventures

~20 mln PLN


 

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
3,2 mld zł na finansowanie start-upów w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
PFR Ventures inwestuje 100 mln PLN w dwa fundusze private debt
Następny

Zainteresują Cię również