← Strona Grupy PFR

PFR Ventures inwestuje około 250 mln PLN w 4 zielone fundusze

PFR Ventures
PFR Ventures inwestuje około 250 mln PLN w 4 zielone fundusze

PFR Ventures zainwestował około 250 mln PLN fundusze venture capital i growth equity, które finansują innowacyjne projekty ClimateTech. To kapitał na finansowanie polskich spółek, których rozwiązania odpowiadają na potrzeby wynikające ze zmian klimatycznych. To część zielonej strategii Polskiego Funduszu Rozwoju.

PFR Green Hub to jeden ze strategicznych programów Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego celem jest wsparcie transformacji energetycznej Polski. PFR Green Hub FoF to element tego programu, fundusz funduszy, który skupia się na inwestycjach w zespoły venture capital i growth equity, zainteresowane finansowaniem innowacyjnych projektów ClimateTech. Program jest zarządzany przez PFR Ventures, który dołącza do funduszy jako Limited Partner.

Z końcem 2022 roku PFR Ventures podpisało umowy z Contrarian Ventures, Eurazeo, BeyondNetZero (zarządzanym przez General Atlantic) oraz polskim Montis Capital. Wszystkie fundusze realizują tzw. zielone strategie, które zakładają inwestycje w projekty związane z wyzwaniami klimatycznymi i transformacją energetyczną. Łączny wkład PFR Ventures we wszystkie fundusze to ok. 250 mln PLN (55 mln EUR).

– Stworzyliśmy unikalny w skali Unii Europejskiej program, który ma na celu pobudzanie inwestycji w innowacyjne, zielone projekty. Transformacja energetyczna to nie tylko duże inwestycje w infrastrukturę. Każdy innowacyjny produkt lub usługa, który przybliża nas do redukcji emisji, jest na wagę złota. Chcemy stworzyć środowisko dla przedsiębiorców i inwestorów, które pomoże im w rozwijaniu ich pomysłów. W tym celu stymulujemy inwestycje kapitałowe w zielone projekty

– mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Contrarian Ventures to europejski fundusz VC, który inwestuje w spółki ClimateTech na wczesnym etapie rozwoju. Jego cel to zlikwidowanie luki kapitałowej, z którą mierzą się przedsiębiorcy rozwijający firmy w tym obszarze. Fundusz inwestuje od ok. 7 mln PLN do blisko 20 mln PLN i jest często pierwszym zewnętrznym źródłem kapitału. PFR Ventures dołącza do drugiego funduszu Contrarian, o docelowej kapitalizacji blisko 500 mln PLN (100 mln EUR). Zespół jest obecnie na etapie ostatnich negocjacji z inwestorami i zamierza zamknąć fundusz w tym roku.

Eurazeo zarządza zdywersyfikowanym portfelem aktywów o wartości ponad 150 miliardów PLN (32,4 mld EUR) i zainwestował w 530 spółek. Zespół ma doświadczenie w obszarach private equity, private debt, inwestycji w nieruchomości oraz infrastrukturę i pomaga spółkom na różnych etapach rozwoju. PFR Ventures dołącza do funduszu Eurazeo Smart City II. W obszarze jego zainteresowań znajdują się innowacyjne spółki z potencjałem szybkiego wzrostu, które pomogą w transformacji miast. Fundusz będzie inwestować w kluczowe sektory, które pomogą w dekarbonizacji gospodarki: energia, transport, logistyka, budownictwo i technologie przemysłowe.

Contrarian Ventures i Eurazeo planują większą aktywność w Polsce. Oba fundusze będą inwestować w lokalne spółki i poszukują do swoich zespołów polskich venture partners.

General Atlantic to światowy pionier growth equity, z ponad 40 latami doświadczenia. Na koniec września 2022 zarządzał aktywami o wartości ok. 300 mld PLN (73 mld USD). PFR Ventures dołączył do zielonego funduszu BeyondNetZero, który inwestuje w spółki w fazie wzrostu, rozwijające innowacyjne technologie, które mają potencjał, by pomóc w osiągnięciu lub przekroczeniu celów klimatycznych dla zerowej emisji.

BeyondNetZero łączy w sobie doświadczenie i globalny zasięg General Atlantic oraz doświadczenie inwestorów, doradców i menedżerów, którzy od lat mierzą się z problemami zmian klimatycznych i z sukcesami rozwijają spółki, które im przeciwdziałają. 

Montis Capital to polski fundusz venture capital, który od blisko 5 lat z sukcesami wspiera lokalny ekosystem. Zespół inwestuje w spółki z obszarów hardware i software, deeptech oraz ClimateTech. Pierwszy fundusz zarządza aktywami o wartości ok. 130 mln PLN i zainwestował w 10 spółek. Blisko połowa zainwestowanego kapitału finansuje działalność, która pomaga w osiągnięciu celów klimatycznych. PFR Ventures inwestuje w nowy fundusz, który będzie inwestować wyłącznie w ClimateTech i obszary takie jak transformacja energetyczna, circular economy, redukcja zanieczyszczeń, czy zarządzanie odpadami. 

– Zależało nam na zróżnicowanym profilu funduszy. Zainwestowaliśmy w zespoły lokalne, regionalne, a także o zasięgu europejskim i światowym. Każdy z nich prezentuje inną strategię inwestycyjną i wspiera spółki na innym etapie rozwoju. W ten sposób dopasowujemy się do potrzeb rynkowych. Zdajemy sobie sprawę, że w obszarze zielonych innowacji w Polsce wciąż mamy dużo pracy, a jedyna spółka z sektora ClimateTech, która wyszła poza etap zalążkowy to Airly. Jego zespół rozwinął się niemal bez udziału polskich funduszy. Dzięki PFR Green Hub FoF nie stracimy kolejnej takiej okazji

– mówi Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures.

W następstwie pierwszych inwestycji PFR Ventures planuje badanie rynku, na podstawie którego zdecyduje o dalszej alokacji kapitału w realizację strategii ClimateTech i kontynuację programu. 

Zobacz relację z konferencji prasowej
 

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Jak polskie start-upy prezentują się przed inwestorami? Analiza 131 prezentacji
3,2 mld zł na finansowanie start-upów w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Następny

Zainteresują Cię również