← Strona Grupy PFR

Transakcje na polskim rynku VC w Q2 2023

PFR Ventures
Pobierz raport
 Transakcje na polskim rynku VC w Q2 2023

PFR Ventures i Inovo VC przygotowały raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC) w drugim kwartale 2023 roku. Z danych wynika, że w tym okresie, 116 spółek pozyskało 429 mln PLN od 69 funduszy. 

W drugim kwartale 2023 roku, przez polski rynek VC przepłynęło 429 mln PLN. To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 116 rodzimych, innowacyjnych spółek. Patrząc na dane w ujęciu półrocznym, odnotowaliśmy spadek o 70% względem pierwszych sześciu miesięcy, w roku poprzedzającym i w 2021 roku. Równocześnie liczba transakcji cały czas wzrasta. 

Najważniejszym wydarzeniem w drugim kwartale 2023 roku była runda A spółki Eleven Labs, która pozyskała blisko 80 mln PLN od grupy międzynarodowych funduszy i aniołów biznesu. Wśród inwestorów znalazł się m.in. Andreesen Horowitz. 

Po 6 miesiącach 2023 roku osiągnęliśmy pułap, na którym w 2019 rynek znajdował się na koniec grudnia. Nie jest to tempo, które pozwalałoby bić rekordy wartości transakcji z 2021 i 2022 roku, ale nie ma też zagrożenia powrotu do „nisko-transakcyjnej” przeszłości sprzed 2020 roku. Uważam, że długoterminowo pozostajemy w trendzie wzrostowym, a główną siłą napędową ekosystemu jest rosnąca liczba osób pracujących w start-upach

– komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures. 

Wyraźnie daje nam się we znaki niższa aktywność inwestycyjna funduszy later-stage w Polsce i CEE, które stanowiły naturalnie dużą część rynku w naszym regionie. Z drugiej strony wiemy, że o najciekawsze transakcje z szybką trakcją, świetnym zespołem i produktem potrafią walczyć najlepsze fundusze z całego świata, czego idealnym przykładem jest Eleven Labs

– mówi Karol Lasota, principal w Inovo VC.

Na rynku wciąż dominują inwestycje o charakterze zalążkowym, które już od 12 miesięcy nie schodzą poniżej poziomu 100 kwartalnie. Podobnie wygląda sytuacja rund A i wyższych, których jest średnio około 10. Średnia wartość transakcji nieznacznie wzrosła względem poprzedniego kwartału, ale wciąż jest znacznie poniżej wartości z 2022 i 2021 roku. 

32 ze 116 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. Zapewniły one 18% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które odpowiadają za 44 transakcje i 11% udziału w ich wartości. 

Istotnym wydarzeniem dla całego polskiego ekosystemu innowacji jest również oficjalne uruchomienie Funduszu Innowacji NATO. Posiada on 1 miliard euro na inwestycje w projekty z potencjałem podwójnego zastosowania, a jedno z biur funduszu znajdzie się w Warszawie. 

Inwestycje Funduszu Innowacji NATO w Polsce mogą wspierać postęp technologiczny, który zaspokaja potrzeby zarówno sektora cywilnego, jak i obronnego. NIF postrzega ten region jako kluczowy i niedostatecznie obsługiwany rynek, dlatego planuje otwarcie jednego ze swoich dwóch pierwszych biur regionalnych w Warszawie

– komentuje Patrick Schneider-Sikorsky, Founding Partner w NATO Innovation Fund. 

Pobierz raport

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2023
Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2023
Następny

Zainteresują Cię również