← Strona Grupy PFR

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2021

PFR Ventures
Pobierz raport
 Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2021

PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od stycznia do kwietnia 2021 przeprowadzono 94 transakcje, w które zaangażowanych było 65 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek 243 mln PLN. 

W pierwszym kwartale 2021, przez polski rynek VC, przepłynęło 243 mln PLN. To łączna wartość kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. Porównując analogiczny okres z poprzedniego roku, odnotowano spadek wartości transakcji o 2,5% i wzrost liczby inwestycji o 40,3%.

46% zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 35%. Jednocześnie, 73 z 94 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 84 transakcje były przeprowadzone przez polskie zespoły. 

W pierwszym kwartale 2021 odnotowaliśmy blisko 100 transakcji. Patrząc na historyczne dane, to dobre otwarcie nowego roku. Wartość dostarczonego kapitału, porównując do analogicznego okresu z 2020, utrzymała się na tym samym poziomie

– mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Kapitał w rundach pre-Seed lub Seed otrzymało bardzo dużo młodych startupów. Część z nich w niedalekiej przyszłości pozyska dalsze, większe finansowanie, co przełoży się na wzrost wartości 
i umocnienie naszego ekosystemu

– mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners

32 z 94 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W pierwszym kwartale zapewniły one 25% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 33 transakcji. Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 59% wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

Warta odnotowania jest także runda krakowskiego Airly. Spółka zajmującej się analizą stanu powietrza pozyskała 12,5 mln PLN od grupy aniołów biznesu. Wśród nich znalazł się między innymi założyciel i prezes spółki Bolt, założyciel Pipedrive oraz rodzina Sir Richarda Bransona. Wśród wyjść z transakcji wyróżniła się sprzedaż Picodi z portfela Innovation Nest. Fundusz może pochwalić się ponad pięciokrotnym zwrotem z tej inwestycji.

Pobierz raport

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2023
Transakcje na polskim rynku VC w Q2 2020
Następny

Zainteresują Cię również