← Strona Grupy PFR

Raport PFR i dealroom: Polish and CEE tech ecosystem outlook

PFR Ventures
Pobierz raport
Raport PFR i dealroom: Polish and CEE tech ecosystem outlook

W Polsce działa już ponad 2200 start-upów i blisko 100 aktywnych funduszy Venture Capital (VC), a wartość ich inwestycji dochodzi już do 1,2 mld zł rocznie. Z raportu przygotowanego przez Dealroom i Polski Fundusz Rozwoju wynika, że Polska jest na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby rund finansowania i drugim pod względem wartości inwestycji VC oraz weszła do światowej czołówki pod względem liczby i kwalifikacji programistów, wyprzedzając m.in.: Szwajcarię, Japonię, Tajwan czy Francję.

Rok 2019 okazał się rekordowy pod względem inwestycji VC. Do polskich, innowacyjnych spółek trafiło ponad 1,2 mld PLN. Mimo to, jesteśmy wciąż stosunkowo małym rynkiem. Od 2015 do 2019 jako region Europy Środkowo-wschodniej urośliśmy blisko 5 razy, co przełożyło się na skok z 0,3 do 1,8 mld USD. Dla porównania, dwukrotny wzrost w Wielkiej Brytanii zagwarantował dodatkowe 6,5 mld USD.
Jednym z priorytetów PFR jest wzmocnienie ekosystemu innowacji. Koncentrujemy się na dostępie do finansowania poprzez utworzonych ponad 30 funduszy VC oraz działania w obszarze kapitału ludzkiego, jak programu PFR Projektanci Innowacji, Szkoła Pionierów PFR, czy Centralny Dom Technologii.

Paweł Borys, prezes PFR

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyróżniamy się pod względem liczby przeprowadzonych u nas rund finansowania. Od 2013 było ich ponad 820. To głównie zalążkowy kapitał, który najczęściej trafia do firm na samym starcie. Dlatego pod względem ilości zainwestowanych środków, jesteśmy na drugim miejscu.


Zdecydowanie w Polsce, wśród spółek założonych po 2000 roku, brakuje pierwszego jednorożca, który przyciągnąłby większy kapitał z międzynarodowych funduszy. Taki scenariusz zrealizował się w Estonii, gdzie rolę magnesu pełni m.in. Bolt oraz w Rumuni, z którego pochodzi UIPath. W celu lepszego i transparentnego dostępu do informacji o polskich start-upach i inwestycjach VC powstała we współpracy z dealroom.co mapa polskiego ekosystemu innowacji na portalu startup.pfr.pl.   

Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR

W 2019 zanotowane zostały w Polsce także tzw. mega rundy: DocPlanner pozyskał blisko 350 mln PLN, a Brainly oraz Booksy po około 115 mln PLN. Wszystkie ze spółek finansowane były przy udziale międzynarodowych funduszy. W 2019, 69% rund finansowania odbyło się z udziałem zagranicznego kapitału.


W ostatnich latach aktywność międzynarodowych funduszy na naszym rynku rośnie. Dostarczają oni kapitał nie tylko w wysokich rundach na kilkadziesiąt czy kilkaset milionów złotych. Widzimy, że decydują się też na inwestowanie mniejszych kwot w rozwijające się przedsiębiorstwa na wczesnym etapie. To potwierdza potencjał kapitału ludzkiego, który wyróżnia nas w regionie.

 Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures

Na bazie danych Dealroom, najbardziej wartościowym start-upem z polskiego ekosystemu jest DocPlanner, którego wycena sięga widełek 300-500 mln USD. Brainly i Booksy plasują się w przedziale od 100-200 mln USD.


To tylko kwestia czasu, jak w Polsce pojawi się jednorożec. Możliwe, że stanie się to jeszcze nawet w tym roku. W dłuższej perspektywie czasowej widzę nawet większą liczbę kandydatów do takiego tytułu

 Yoram Wijngaarde, założyciel dealroom.co

Na wysoki potencjał polskiego rynku innowacji wpływa także wykształcona kadra techniczna – to właśnie Polska przoduje zarówno w regionie jak i na świecie pod względem liczby i kwalifikacji programistów. To przekłada się także na fakt, iż jest u nas w porównaniu do całej Unii Europejskiej znacznie większa koncentracja firm i start-upów tworzących komercyjne oprogramowanie.


Raport powstał przy szerokim partnerstwie firm wspierających Polski ekosystem innowacji: Google, EIT InnoEnergy, Cogito Capital Partners, Point Nine Capital, SpeedUp Group, Inovo Venture Partners oraz Market One Capital. Głównym partnerem publikacji jest Polski Fundusz Rozwoju.


Dostawcą danych do raportu jest Dealroom, który razem z PFR uruchomił cyfrową mapę polskiego ekosystemu innowacji na portalu startup.pfr.pl. Mapa jest stale aktualizowana, a innowacyjne spółki oraz fundusze VC zachęcane do uzupełniania danych o swoich firmach i transakcjach.

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Transakcje na polskim rynku VC w Q2 2020
PFR Ventures inwestuje w Radix Ventures
Następny

Zainteresują Cię również