← Strona Grupy PFR

Nowa ulga podatkowa – do 50% odliczenia dla inwestorów w funduszach VC i aniołów biznesu

PFR Ventures
Nowa ulga podatkowa – do 50% odliczenia dla inwestorów w funduszach VC i aniołów biznesu

Nawet 50% kwoty inwestycji odliczą od podstawy opodatkowania inwestorzy w funduszach venture capital i aniołowie biznesu. Nowa ulga dla osób wspierających innowacyjne polskie spółki zaprezentowana w programie „Polski Ład” została przygotowana przez Ministerstwo Finansów, we współpracy z PFR Ventures. 

Ulgi podatkowe dla sektora venture capital, które planuje wprowadzić Ministerstwo Finansów są elementem programu „Polski Ład”. Ogłoszone dziś rozwiązanie zapewnia wsparcie dla inwestorów, którzy lokują swój kapitał w funduszach Venture Capital (LPs/Limited Partners) lub inwestują jako tzw. aniołowie biznesu. Pomysł został opracowany wspólnie z PFR Ventures – zarządzającym funduszami funduszy, który mógł podzielić się doświadczeniami z inwestycji w ponad 50 funduszy Venture Capital.

Nowa ulga pozwoli odliczyć od postawy opodatkowania nawet 50% wartości inwestycji. Oznacza to, że na każdą 1 zł inwestycji w innowacyjne polskie spółki za pośrednictwem funduszu VC, inwestor (Limited Partner) otrzyma 50 gr ulgi od podstawy opodatkowania. Maksymalny limit ulgi to 250 tys. w danym roku podatkowym. Rozwiązanie bazuje na zachętach podatkowych funkcjonujących w Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. 

Rola PFR Ventures to nie tylko budowa sektora VC od strony zaplecza finansowego. Działamy też aktywnie na rzecz rozwiązań prawnych i podatkowych, które upraszczają inwestycje i sprawiają, że stają się one bardziej korzystne. Nowa ulga podatkowa to dodatkowa zachęta dla osób chcących lokować kapitał funduszach venture capital i pośrednio, w innowacyjnych spółkach

– mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.

Przykład #1 Inwestycja funduszu PFR Starter

Wysokość inwestycji 4 mln PLN
Udział inwestorów prywatnych 20%
Liczba osób fizycznych będących LP 10
Kwota zainwestowana przez 1 LP 80 tys. PLN
Ulga od podstawy opodatkowania 50%
Zmniejszenie podstawy opodatkowania w związku z ulgą 40 tys. PLN
Podatek PIT - stawka 32%
Maksymalna kwota oszczędności podatkowej 12,8 tys. PLN

Przykład #2 Inwestycja funduszu PFR Biznest

Wysokość inwestycji 4 mln PLN
Udział Aniołów Biznesu 50%
Liczba Aniołów Biznesu 10
Kwota zainwestowana przez 1 Anioła Biznesu 200 tys. PLN
Ulga od podstawy opodatkowania 50%
Zmniejszenie podstawy opodatkowania w związku z ulgą 100 tys. PLN
Podatek PIT - stawka 32%
Maksymalna kwota oszczędności podatkowej 32 tys. PLN

Założenie: Rzeczywista kwota oszczędności podatkowej zależy od źródła i wielkości przychodów osiąganych przez LP/Aniołów Biznesu.

W planach jest też rozszerzenie istniejącej już ulgi dla funduszy VC działających w formie Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych. Wkrótce przedstawione zostaną szczegółowe informacje w tym temacie. 

 

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Ulgi podatkowe dla osób fizycznych inwestujących z funduszami VC
Nowy program PFR Ventures: 200 mln PLN dla zielonych funduszy VC
Następny

Zainteresują Cię również