← Strona Grupy PFR

Zniesienie podwójnego opodatkowania dla Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych (ASI)

PFR Ventures
Zniesienie podwójnego opodatkowania dla Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych (ASI)

Dzięki działaniom podjętym przez PFR Ventures udało się doprowadzić do zniesienia podwójnego opodatkowania dla funduszy Venture Capital.

Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza uproszczenia dla przedsiębiorców, w tym korzystne zmiany dla funduszy venture capital. Zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2019.

W zakresie zmian dla funduszy VC udało się znieść podwójne opodatkowanie dochodów funduszy venture capital dla inwestorów. Od nowego roku, ASI nie zapłacą podatku dochodowego od zysków ze sprzedaży akcji i udziałów. Podatek zostanie zapłacony jedynie przez inwestorów (rozliczany w PIT lub CIT).

Szczegóły zmian w ustawie: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2018/2244/1

Zmiana znosząca podwójne opodatkowanie dla ASI:

Zgodnie z art. 8 pkt 7 lit b) Ustawy wprowadza się zmiany w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w ten sposób, że po pkt 58 dodaje się pkt 58a, który wskazuje, że wolne od podatku są  dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych uzyskane w roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat;”

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
PFR Starter: nowy fundusz z Biomed Innovations w obszarze life science
PFR Biznest: rusza Nabór 5 (wydłużony termin)
Następny

Zainteresują Cię również