← Strona Grupy PFR

PFR Ventures inwestuje w TiLT Capital

PFR Ventures
PFR Ventures inwestuje w TiLT Capital

PFR Ventures zainwestował około 5 mln EUR w fundusz TiLT Capital Fund 1 (Siparex Group). To piąta inwestycja w ramach programu PFR Green Hub FoF. Fundusz inwestuje w innowacyjne europejskie spółki, które mogą przyspieszyć transformację energetyczną regionu. Jest szczególnie zainteresowany polskim rynkiem i jego rosnącym ekosystemem zielonych technologii.

PFR Green Hub to jeden ze strategicznych programów Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego celem jest wsparcie transformacji energetycznej Polski. Jednym z jego zadań są inwestycje w zespoły venture capital i growth equity, zainteresowane finansowaniem innowacyjnych projektów ClimateTech. Program jest zarządzany przez PFR Ventures, który dołącza do funduszy jako Limited Partner. Z końcem 2022 roku PFR Ventures zainwestowało w Contrarian Ventures, Eurazeo, BeyondNetZero (zarządzanym przez General Atlantic) oraz polskim Montis Capital. Umowa z TiLT Capital Partners powiększa łączny wkład we wszystkie fundusze w ramach PFR Ventures FoF do ok. 60 mln EUR).

TiLT Capital Fund 1 (TCF 1) to fundusz transformacji energetycznej zarządzany przez TiLT Capital z siedzibą w Paryżu. Jest częścią Siparex Group, grupy inwestycyjnej zarządzającej aktywami o wartości 3,5 mld EUR. TCF 1, którego kapitalizacja przekroczyła już planowaną kwotę 250 mln EUR, zamierza inwestować od 5 do 35 mln EUR w europejskie spółki w fazie wzrostu, rozwijające innowacje pomagające w transformacji energetycznej. Fundusz koncentruje się przede wszystkim na efektywności energetycznej, zeroemisyjnych technologiach zasilania i ogrzewania, energoelektronice i technologiach zwiększających elastyczność systemów energetycznych. 

PFR Ventures zainwestował 5 mln euro w TiLT Capital Fund 1, razem z Bpifrance, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. TiLT Capital Partners zrealizował już pierwsze 4 inwestycje we Francji w Niemczech i ma w planach inwestycje także w polskie spółki z obszaru transformacji energetycznej. 

Cieszymy się, że możemy powitać PFR jako inwestora w naszym pierwszym funduszu wzrostowym wspierającym transformację energetyczną Europy. Udział PFR ma szczególne znaczenie, bo Polska to ważny rynek. Łączy w sobie równocześnie ambicje i wyzwania w zakresie dekarbonizacji, bezpieczeństwa energetycznego i przystępnej cenowej energii dla przemysłu i obywateli. Polska oferuje olbrzymie możliwości inwestycyjne i cieszymy się, że możemy wspierać rozwój polskich spółek tworzących innowacje w obszarze transformacji energetycznej

– tłumaczy Nathanaël Krivine, współzałożyciel i partner zarządzający w TiLT Capital Partners

TiLT Capital dołącza do naszego zróżnicowanego portfela zielonych funduszy inwestycyjnych. Łączą w sobie wieloletnie doświadczenie założycieli w obszarze transformacji energetycznej oraz doświadczenie Siparex obszarze inwestycji private equity. Stwarza to wyjątkową okazję dla innowacyjnych firm, które opracowują technologię redukcji emisji. Cieszymy się, że nie tylko interesują się polskim rynkiem, ale już go badają. TiLT Capital może pomóc w zamknięciu luki kapitałowej na etapie wzrostu, która jest jeszcze bardziej dotkliwa dla startupów z  obszaru transformacji energetycznej, a także przyspieszyć rozwój zielonych innowacji w Polsce

– mówi Małgorzata Walczak, dyrektor inwestycyjny PFR Ventures.

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
FENG: termin spotkania konsultacyjnego, prognozowany harmonogram oraz wstępna dokumentacja
Agnieszka Syguła została wiceprezeską EVFIN
Następny

Zainteresują Cię również