← Strona Grupy PFR

PFR Ventures inwestuje w 2 nowe fundusze venture capital

PFR Ventures
PFR Ventures inwestuje w 2 nowe fundusze venture capital

PFR Ventures podpisało umowy z dwoma nowymi zespołami: Freya Capital i Tangent Line. Otrzymały od publicznego inwestora w sumie 110 mln PLN. Ich łączna kapitalizacja wynosi ponad 145 mln PLN.

Nowe umowy zostały podpisane jeszcze w 2020 roku. Negocjacje prowadzone były zdalnie, ze względu na ograniczenia i reżim sanitarny. Mimo utrudnień, proces trwał krócej niż średni czas od złożenia oferty do podpisania dokumentów.

Po roku od lockdownu działamy bez zmian. Nadal inwestujemy w fundusze VC i zarządzamy portfelem już istniejących zespołów. Jeszcze w 2021 ogłosimy kolejne inwestycje. Dziś możemy pochwalić się dwoma lokalnymi zespołami. To tzw. „first-time teams”, ale tworzący je ludzie mają doświadczenie inwestycyjne z polskiego ekosystemu innowacji.

– mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Oba zespoły posiadają doświadczenie inwestycyjne w sektorze innowacyjnych przedsiębiorstw. Różni je model oraz strategia inwestycyjna. PFR Ventures zainwestowało kolejno 50 mln PLN w Freya Capital i blisko 60 mln PLN w Tangent Line. Dodatkowe 37 mln PLN dołożą inwestorzy prywatni. Obie inwestycje zrealizowane zostały z Programu Inteligentny Rozwój, które stanowią część z środków zarządzanych przez PFR Ventures.

(kliknij w obrazek, aby powiększyć)

Freya Capital to fundusz stworzony przez Huberta Anyżewskiego, Zbigniewa Barwicza, Jana Grochowicza i Michała Lewandowskiego. Zespół planuje inwestować w projekty w różnych branżach i sektorach, m.in. z obszarów MedTech, CleanTech, InsurTech & FinTech, Gaming oraz ICT. Kapitalizacja funduszu wynosi 63 mln PLN. Freya Capital będzie inwestować na etapach pre-seed i seed, a pojedyncza inwestycja może sięgnąć maksymalnie 4 mln PLN. 

Każdy z założycieli Freya Capital ma doświadczenie w budowaniu własnych przedsiębiorstw oraz w pracy z krajowymi i międzynarodowymi projektami biznesowymi. Znamy i rozumiemy otoczenie rynkowe, dzięki temu wiemy, jak odpowiednio przygotować biznes do skalowania oraz pozyskania kolejnych rund finansowania. Naszym długoterminowym celem jest wsparcie około 25 firm. Na rozwój jednego projektu możemy przeznaczyć do 4 mln złotych. Przy większych przedsięwzięciach nie wykluczamy także koinwestycii z innymi funduszami.

– powiedział Zbigniew Barwicz, współzałożyciel i partner zarządzający Freya Capital.

Tangent Line będzie inwestować w spółki z obszaru przemysłu 4.0, biotechnologii, technologii żywności i rolnictwa oraz ochrony środowiska. Zespół działa w modelu koinwestycyjnym w– do każdej z transakcji będzie poszukiwał inwestorów prywatnych – przedsiębiorstw lub aniołów biznesu. Łączna kapitalizacja, z udziałem wkładu koinwestorów, wynosi 82 mln zł. Fundusz będzie inwestować w spółki w rundach seed oraz fazie growth, a jego strategia inwestycyjna zakłada wejścia kapitałowe powyżej 5 mln PLN. 

Od 2018 PFR Ventures zainwestowało łącznie w 34 fundusze venture capital, które aktywnie poszukują najlepszych i najbardziej innowacyjnych projektów. Posiadają one na inwestycje łącznie ponad 2 mld PLN. 

Fundusz Freya Capital został zasilony środkami z programu PFR Starter.
Fundusz Tangent Line został zasilony środkami z programu PFR Otwarte Innowacje. 

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Nowy program PFR Ventures: 200 mln PLN dla zielonych funduszy VC
59 funduszy wspieranych przez PFR Ventures zainwestowało już ponad 3,5 mld PLN w blisko 400 firm
Następny

Zainteresują Cię również