← Strona Grupy PFR

PFR Ventures inwestuje 240 mln PLN w dwa kolejne międzynarodowe fundusze VC

PFR Ventures
PFR Ventures inwestuje 240 mln PLN w dwa kolejne międzynarodowe fundusze VC

PFR Ventures podpisało umowy z Lakestar i Northzone, dwoma międzynarodowymi funduszami venture capital, które zainwestują łącznie blisko 500 mln PLN w polskie innowacyjne spółki. Publiczny inwestor alokował do nich łącznie 240 mln PLN, czyli blisko połowę tej kwoty.

PFR Ventures zarządza kapitałem o wartości blisko 4 mld PLN, wykorzystywanym na inwestycje w fundusze venture capital i private equity. Celem jest budowa krajowego rynku VC, poprzez inwestycje w nowe lokalne zespoły skoncentrowane na etapie zalążkowym oraz przyciąganie doświadczonych, międzynarodowych funduszy z bardziej rozwiniętych ekosystemów, które zapewniają kapitał spółkom na etapie wzrostu. 

– Polski ekosystem innowacji nabrał rozpędu i wykazuje się odpornością na spowolnienie gospodarcze, którego doświadczają Europa Zachodnia i USA. W rekordowym roku 2021 krajowe spółki pozyskały 3,6 mld PLN, a tylko w pierwszej połowie roku 2022 było to ponad 2 mld PLN. Lokalne zespoły zapewniają przede wszystkim kapitał zalążkowy, ale to międzynarodowe fundusze pozwalają spółkom na dalszy rozwój i ekspansję. Kontynuujemy strategię przyciągania do Polski najlepszych zagranicznych inwestorów venture capital, które zapewniają nie tylko kapitał, ale też wprowadzają na polski rynek najlepsze praktyki inwestycyjne

– mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures. 

Do grona międzynarodowych funduszy, w które zainwestował PFR Ventures, dołączyły Lakestar i Northzone. Oba są już aktywne w Polsce. Lakestar finansuje Uncapped (2021), a także Revolut, który stworzył ponad 700 miejsc pracy w Krakowie. Northzone przewodził rundzie A polsko-francuskiego start-upu Stonly (2022), którego zespół inżynieryjny pracuje również w Krakowie.

Lakestar to fundusz z ponad 10-letnim doświadczeniem, który inwestuje w innowacyjne europejskie spółki na wczesnym etapie i w fazie wzrostu. Fundusz wsparł ponad 130 start-upów, w tym takie jednorożce jak Blockchain.com, Sennder, Glovo, Revolut i Spotify.

Northzone to założony w roku 1996 fundusz, który ma na swoim koncie ponad 175 inwestycji w inwestycjach zalążkowych oraz rundach A i B, w Europie i Stanach Zjednoczonych. Zespół wsparł w rozwoju jednorożce takie jak Hopin, Klarna, Spotify, czy TIER Mobility. PFR Ventures inwestuje w najnowszy fundusz Northzone o docelowej kapitalizacji ponad 1 mld EUR.

– Misja Lakestar to wspieranie rozkwitającego europejskiego ekosystemu start-upów. Wsparcie publicznych instytucji, takich jak PFR, to kluczowy komponent w realizacji tej misji. Uczestnicząc w finansowaniu innowacji, europejskie państwa układają fundamenty dla przemysłu i gospodarki przyszłości. Cieszymy się z partnerstwa z PFR Ventures i wierzymy, że wspólnie przyczynimy się do dalszego rozwoju ekosystemu start-upów w Polsce

– mówi Klaus Hommels, Założyciel i Prezes Lakestar.

– Cieszymy się, że możemy wspierać w rozwoju założycieli start-upów z Europy Środkowo-Wschodniej. Obserwujemy transformację tego regionu w szybko rosnące i dynamiczne centrum technologiczne. Tutejsi przedsiębiorcy i pracownicy mają wysokie kompetencje techniczne oraz globalne ambicje i śmiało wykorzystują między innymi chmurę obliczeniową, by dowodzić, że międzynarodowi liderzy technologiczni mogą powstać w każdym miejscu na Ziemi

– mówi Michiel Kottling, Partner w Northzone. 

PFR Ventures już wcześniej inwestował w międzynarodowe zespoły aktywne w Polsce. W jego portfelu znajduje się m.in. DN Capital (inwestor w Nomagic), Finch Capital (Symmetrical), White Star Capital (Packhelp, Uncapped), polsko-amerykański Atmos Ventures (Molecule.one i Nethone), holenderski Oxx (Codility) oraz polsko-niemiecki Sunfish Partners (Aether Biomedical Molecule.one). 

– Inwestycje PFR Ventures w nowe zespoły zarządzające opieramy głównie na środkach z UE. Z kolei środki Polskiego Funduszu Rozwoju przeznaczamy na inwestycje w międzynarodowe, doświadczone fundusze, które chcą poszerzać swoją eskpozycję w Polsce. Planujemy wykorzystywać też ten budżet na alokację do bardziej doświadczonych polskich zespołów. Wkrótce poinformujemy o pierwszych tego typu inwestycjach

– komentuje Bartłomiej Samsonowicz, dyrektor inwestycyjny w PFR Ventures.

PFR Ventures zainwestował dotychczas ponad 600 mln PLN w 13 międzynarodowych funduszy, które zapewniły ponad 230 mln PLN dla 29 polskich spółek. Łączna wartość kapitału zarządzanego przez te fundusze to ponad 12,4 mld PLN.  

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
PFR Ventures podwaja budżet programu PFR Private Equity
Trzy nowe międzynarodowe fundusze w portfelu PFR Ventures
Następny

Zainteresują Cię również