← Strona Grupy PFR

PFR Ventures inwestuje 100 mln PLN w dwa fundusze private debt

PFR Ventures
PFR Ventures inwestuje 100 mln PLN w dwa fundusze private debt

PFR Ventures zainwestował 100 mln PLN w dwa fundusze private debt: polski CVI oraz wywodzący się z Wielkiej Brytanii Beechbrook. Oba zespoły udzielają firmom finansowania dłużnego. Tym samym, PFR Ventures poszerzył zakres swojego programu PFR PE o ten typ funduszy. 

Z początkiem 2022 roku portfel PFR Ventures rozbudował się o dwa nowe fundusze private debt: CVI oraz Beechbrook. Tym samym polski inwestor instytucjonalny zainwestował już w sumie w 10 funduszy PE. Dotychczas zapewniły one około 6 mld PLN dla blisko 60 firm działających na polskim i międzynarodowym rynku.

Do tej pory PFR Ventures inwestowało przede wszystkim w fundusze o profilu wzrostowym (growth), wykupowym (buyout) oraz mezzanine (formuła hybrydowa łącząca dług z kapitałem własnym). Inwestycje w CVI i Beechbrook rozszerzają mandat inwestycyjny o fundusze dłużne (private debt). PFR Ventures planuje zainwestować w jeszcze co najmniej jeden zespół o takim profilu. 

Rozwój lokalnego rynku

CVI to doświadczony zespół ekspertów inwestycyjnych, zdecydowany lider private debt w regionie Europy Centralnej, który już wcześniej dostarczał finansowania spółkom z regionu. Z początkiem 2022, najnowszy fundusz CVI skierowany do inwestorów instytucjonalnych osiągnął kapitalizację 100 mln EUR. Obecnie PFR Ventures zainwestował w niego 12 mln euro.

Jesteśmy liderem rynku private debt w Europie Centralnej. Łącząc wieloletnie doświadczenie zespołu z najlepszymi standardami procesu inwestycyjnego udało nam się zbudować efektywną platformę dostarczania finansowania najbardziej interesującym przedsięwzięciom. Nowy fundusz CVI, w który zainwestował PFR Ventures umożliwi realizację kolejnych ciekawych projektów, oferując jednocześnie atrakcyjne stopy zwrotu inwestorom.

– mówi Rafał Lis, partner zarządzający CVI.

Balansujemy nasz portfel, aby kapitał PFR trafiał do najlepszych zespołów zarządzających zarówno w regionie, jak i na świecie. Nasze inwestycje w lokalnych zarządzających potwierdzają ich atrakcyjność w oczach zagranicznych inwestorów i ułatwiają pozyskiwanie kapitału z dodatkowych źródeł. Tak było też w przypadku CVI, który dzięki naszemu zaangażowaniu mogło liczyć na dodatkowe pieniądze z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego

– mówi Annemarie Dalka, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures.

Ekspozycja w najlepszych międzynarodowych funduszach

Beechbrook to fundusz, który działa od blisko 13 lat i zainwestował już w 83 spółki. Zespół prowadzi już czwarty fundusz dłużny. Inwestycja PFR Ventures wyniosła 10 mln EUR i jest powiązana ze zobowiązaniem Beechbrook do zainwestowania dwukrotności tej kwoty w polskie spółki. 

Nasze międzynarodowe działania ponownie skierowały uwagę jednego z najlepszych zespołów w Europie na polski rynek. Beechbrook nie tylko zainwestuje w polskie przedsiębiorstwa dwukrotność naszego wkładu, ale także rozbuduje swój zespół o zarządzających z naszego rynku. Tym samym do polski trafi nie tylko kapitał, ale też wiedza o najlepszych praktykach rynkowych

– mówi Michał Gładyś, dyrektor inwestycyjny w PFR Ventures.

Cieszymy się, że PFR Ventures dołącza do naszego czwartego europejskiego funduszu private debt. Zapewniamy elastyczne opcje finansowania małym i średnim firmom z Europy Północnej i cieszymy się, że możemy poszerzyć obszar naszej działalności o Polskę. Segment lower mid–market to ważny element ekosystemu gospodarczego każdego państwa, a my będziemy kontynuować wspieranie średnich firm w rozwoju

– mówi Paul Shea, partner zarządzający Beechbrook Capital. 

Zgodnie z informacjami z połowy 2021 roku, PFR Ventures przeznaczyło na inwestycje w fundusze Private Equity dodatkowe 0,5 mld PLN. Z tych środków dokonano już trzech inwestycji. Kolejne planowane są jeszcze w tym roku. 
 

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
PFR Ventures inwestuje w Accelero Ventures
Przeczytaj raport Klubu Jagiellońskiego i Capital Strategy o rynku kapitału właścicielskiego
Następny

Zainteresują Cię również