← Strona Grupy PFR

Nowy program PFR Ventures: 200 mln PLN dla zielonych funduszy VC

PFR Ventures
Nowy program PFR Ventures: 200 mln PLN dla zielonych funduszy VC

PFR GreenHub FoF to nowy program, którym zarządza PFR Ventures. Jego celem jest rozbudzenie inwestycji funduszy VC w sektor zielonych (proekologicznych) innowacji. Na realizację tego zadania przeznaczonych zostanie 200 mln PLN. 

PFR GreenHub FoF to program uruchomiony w ramach PFR GreenHub – strategicznej inicjatywy Polskiego Funduszu Rozwoju, której celem jest realizacja transformacji energetycznej Polski. Projekt realizowany przez PFR Ventures będzie miał charakter ramienia inwestycyjnego, które zapewni finansowanie dla funduszy Venture Capital o strategii inwestycyjnej powiązanej z proekologicznymi innowacjami.

PFR GreenHub to szeroki projekt, w którym planujemy dokonywać inwestycji bezpośrednich w duże przedsięwzięcia, wspierać kapitałowo inwestycje samorządowe oraz integrować zielony system polskich innowacji. Program PFR GreenHub FoF jest jego ważny elementem, który zapewni pośrednie finansowanie dla młodych i innowacyjnych spółek z aspiracjami do tworzenia technologii chroniących naszą planetę 

– tłumaczy Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. 

To pierwszy program PFR Ventures, w którym na rynek patrzymy z perspektywy branż, a nie etapu rozwoju spółek. Taki model pozwoli skierować pieniądze do firm, które są w stanie realnie wspierać transformację energetyczną. Operowanie w takim modelu nie byłoby możliwe bez wcześniejszego wytworzenia stabilnej podstawy finansowania start-upów

– mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

W pierwszym etapie, na inwestycje w fundusze VC zarezerwowano 200 mln PLN. Pojedynczy fundusz może pozyskać do 80 mln PLN. Środki PFR GreenHub FoF mogą stanowić maksymalnie 50% jego kapitalizacji.

Na początek chcemy alokować 200 mln PLN. Te pieniądze wystarczą na inwestycje w 4 do 5 funduszy. Jeżeli program spotka się z większym zainteresowaniem, będziemy szukać możliwości dla zwiększenia budżetu

– komentuje Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna odpowiedzialna za PFR GreenHub FoF. 

Fundusze, które chcą sięgnąć po środki z PFR Green Hub FoF muszą mieć odpowiednią strategię inwestycyjną. Ich inwestycje powinny być skierowane do spółek z obszarów: greentech, OZE lub climate-tech. Ważnym elementem będzie też kontrola paramtetrów ESG (elementy związane z środowiskiem, odpowiedzialnością społeczną oraz ładem korporacyjnym) w spółkach portfelowych. Środki będą trafiać przede wszystkim do projektów, które znajdują się na późniejszej fazie rozwoju (wzrost/ekspansja).

Zespoły zarządzające będą mogły składać oferty do programu PFR GreenHub FoF od początku czerwca. Nabór potrwa do wyczerpania środków. 

Z dyrektyw unijnych wynika, że kraje członkowskie powinny osiągnąć 20% udział energii z OZE w całkowitym zużyciu energii i 10% udział tej energii w sektorze transportowym. Dla Polski wyznaczono cel 15% w całym sektorze OZE oraz 10 proc. w sektorze paliw transportowych. PFR GreenHub jest jednym z programów, który ma pomóc osiągnąć taki status. 

Przed uruchomieniem programu, PFR Ventures przeprowadziło analizę analogicznych rozwiązań w Europie. Weryfikacji poddano projekty prowadzone przez m.in. niemieckie KfW, brytyjskie BBB czy norwerskie Nysno. Zorganizowano także 2 spotkania konsultacyjne z rynkiem.

 

 

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Nowa ulga podatkowa – do 50% odliczenia dla inwestorów w funduszach VC i aniołów biznesu
PFR Ventures inwestuje w 2 nowe fundusze venture capital
Następny

Zainteresują Cię również