← Strona Grupy PFR

Krajowy Fundusz Kapitałowy wszedł w struktury PFR Ventures

PFR Ventures
Krajowy Fundusz Kapitałowy wszedł w struktury PFR Ventures

Od 31 grudnia 2019, Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK) stał się częścią spółki PFR Ventures. Połączenie to efekt wejścia w życie ustawy o systemie instytucji rozwoju z 4 lipca 2019, która uregulowała funkcjonowanie Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Wcześniej, PFR nabył 100 procent akcji KFK od Banku Gospodarstwa Krajowego.

Krajowy Fundusz Kapitałowy to instytucja, która na przestrzeni 2005-2019, wspólnie z prywatnymi inwestorami, zapewniła 742 mln PLN na rozwój rynku venture capital w Polsce, z czego 575 mln PLN przeznaczono na inwestycje w 212 młodych i innowacyjnych firm. Wśród nich znalazły się takie spółki jak Audioteka, Booksy, Frisco czy iTaxi.

- Od 1 stycznia zespół PFR Ventures powiększył się o nowe osoby, które posiadają unikalne na polskim rynku doświadczenie pracy w funduszu funduszy. Bardzo chętnie będziemy z niego korzystać, aby udoskonalić funkcjonowanie naszej organizacji. Wierzymy, że ułatwi nam to pozyskiwanie kolejnych, profesjonalnych zespołów zarządzających 

– komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures

Wszystkie uruchomione przez KFK fundusze znajdują się w fazie wychodzenia z inwestycji. Zespoły dokonały już 58 exitów, z czego 6 z nich miało formę IPO (tzn. spółka zadebiutowała na giełdzie). Jedną z ostatnich, zakończonych transakcji jest sprzedaż Frisco.pl przez fundusze z Grupy MCI, w tym fundusz Helix, którego inwestorem jest KFK. Akcje spółki nabył inwestor branżowy (Eurocash) za blisko 130 mln PLN.

Po połączeniu z KFK, PFR Ventures ma w swoim portfelu ponad 50 funduszy VC. Łącznie, zainwestowały one w ponad 250 startupów. Obecnie, 32 fundusze PFR Ventures znajdują się w fazie inwestycyjnej. Zarządzające nimi zespoły posiadają ponad 2 mld PLN, które umożliwią wsparcie najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw.

Środki, którymi dysponowało KFK pochodziły z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz z Ministerstwa Gospodarki.

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
PFR Starter: informacja o wynikach Naborów
20 mln euro na polskie innowacje. Icos Capital Fund III zainwestuje w sektorach rolno-spożywczym i czystych technologii
Następny

Zainteresują Cię również