← Strona Grupy PFR

Fundusze VC PFR Ventures podpisały już umowy ze startupami na ponad 100 mln PLN

PFR Ventures
Fundusze VC PFR Ventures podpisały już umowy ze startupami na ponad 100 mln PLN

Fundusze Venture Capital uruchomione przez PFR Ventures rozpoczęły inwestowanie w połowie 2019 roku. Na ten moment, zapewniły one finansowanie dla 22 spółek, z którymi podpisały umowy inwestycyjne na wysokość 104 mln PLN. Docelowo, do 2023, wprowadzą one na rynek MŚP ponad 4 mld PLN.

PFR Ventures to fundusz funduszy, który w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 zarządza blisko 3 miliardami złotych. Blisko połowa z tych pieniędzy trafiła już do funduszy venture capital, a zarządzające nimi zespoły rozpoczęły proces inwestowania w innowacyjne spółki. Od połowy 2019 roku, 10 funduszy podpisało 22 umowy inwestycyjne z tego typu firmami. Łączna kwota inwestycji może przekroczyć ponad 100 mln PLN.

– Kwota zainwestowanych przez fundusze PFR Ventures pieniędzy zwiększyła się dwukrotnie od maja. Mówiliśmy wtedy o pierwszych 40 mln PLN dla 9 spółek. Teraz można już dodać kolejne 64 mln PLN dla 13 innowacyjnych przedsiębiorstw. Sądzimy, że to tempo do końca roku będzie się utrzymywać 

– mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Z pewnością czeka nas rekordowy rok jeżeli chodzi o inwestycje typu venture capital. W dużej mierze będzie to zasługa transakcji, których dokonają nasze fundusze. Już teraz możemy obserwować duże zmiany na rynku – znaczne inwestycje poza fazą zalążkową, a także zaktywizowanie kapitału aniołów biznesu oraz korporacji 

– komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Instrumenty kapitałowe są ważną częścią Programu Inteligentny Rozwój, którym zarządza Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Z satysfakcją obserwuję więc rosnącą dynamikę inwestycji. Ponad 100 milionów złotych to imponujący wynik, tym bardziej, że ponad połowa kapitału wniesiona została przez podmioty prywatne 

– mówi minister Jerzy Kwieciński. Jego zdaniem fundusze europejskie i kapitał prywatny świetnie uzupełniają się w przypadku inwestycji venture capital, które charakteryzują się podwyższonym ryzykiem.

Uruchomienie środków PFR Ventures przyczyniło się do znacznego wzrostu inwestycji VC w Polsce w 2019 roku. Zestawiając je z danymi InvestEurope, według szacunków analityków PFR Ventures, mogą być one 2 razy większe od rekordowego roku 2017.  

W ramach PFR Starter, którego fundusze mają zapewnić finansowanie dla spółek znajdujących się na w najwcześniejszej fazie rozwoju, podpisano już 10 umów. Z kolei we wspieranym przez Aniołów Biznesu PFR Biznest, udało się zaangażować pierwsze 3 mln PLN od polskich inwestorów, którzy chcą prywatnie wspierać startupy nie tylko kapitałem, ale też swoimi kontaktami i doświadczeniem.

Fundusze PFR Otwarte Innowacje (OI) otworzyły możliwości dla spółek, które poszukują większego kapitału. Największa z inwestycji to Talent Alpha, które podpisało umowę z Aper Ventures na 18,5 mln PLN.

Program PFR KOFFI zapewnił dostęp do zagranicznych projektów, które będą rozwijać się w Polsce. Przykładem może być Cogito Capital Partners, które w rundzie B, wraz z innymi inwestorami, zapewniło ponad 130 mln PLN dla spółki MarketInvoice.

Pierwsze inwestycje pojawiły się także w programie PFR NCBR CVC, w którym fundusze inwestują środki z PO IR połączone z kapitałem korporacji – dla przedsiębiorstw to możliwość dynamicznego podążania za innowacjami. Uruchomiony z Tauronem fundusz EEC zainwestował już w rozwiązania, które korporacja wykorzysta do poprawy efektywności technicznej i ekonomicznej kluczowych jednostek wytwórczych.

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
PFR Starter: kolejny etap w Naborze 5, termin Naboru 6
PFR Starter: informacja o wynikach Naborów
Następny

Zainteresują Cię również