← Strona Grupy PFR

Polski Fundusz Rozwoju S.A. nabył Krajowy Fundusz Kapitałowy S.A.

PFR Ventures
Polski Fundusz Rozwoju S.A. nabył Krajowy Fundusz Kapitałowy S.A.

W dniu 3 sierpnia br. Polski Fundusz Rozwoju S.A. nabył od Banku Gospodarstwa Krajowego 100 proc. akcji spółki Krajowy Fundusz Kapitałowy S.A. Transakcja ma na celu skonsolidowanie kompetencji w obszarze funduszu funduszy Venture Capital oraz wykorzystanie korzyści wynikających z działania w większej skali.

Doświadczenia Krajowego Funduszu Kapitałowego S.A. (KFK) zostaną wykorzystane w rozbudowie nowoczesnej platformy inwestycyjnej w formule funduszu funduszy, działającej już w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju i zarządzanej przez PFR Ventures. Dzięki bezpośredniej wymianie doświadczeń oraz synergii, rynek Venture Capital (VC) będzie rozwijał się jeszcze bardziej dynamicznie, a także usprawni się współpraca z funduszami VC.

KFK powstał w 2005 roku z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego, by wspierać rozwój polskiego rynku VC. Był wówczas pierwszym w Polsce funduszem funduszy w sektorze VC. W latach 2009-2017 KFK utworzył, wspólnie z inwestorami prywatnymi, 18 funduszy VC, które dokonały inwestycji w innowacyjne firmy na wczesnym etapie rozwoju (start-upy).

Dotychczas, KFK zainwestował za pośrednictwem 18 funduszy VC ponad 276 mln PLN w 213 innowacyjnych start-upów, przy czym w ostatnim okresie tempo inwestowania istotnie wzrosło (połowa środków została zainwestowana w ostatnich dwóch latach). Łącznie z wkładem inwestorów prywatnych, wartość inwestycji w start-upy wyniosła dotychczas około 553 mln PLN. Wśród spółek, w które KFK zainwestował pośrednio, znalazły się takie firmy jak Audioteka, Frisco.pl, Brand24, Listonic, Booksy czy też iTaxi.

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
Informacja na temat ofert w ramach Naboru nr 2 do programu PFR OI
PFR Starter: rusza Nabór nr 4
Następny

Zainteresują Cię również