← Strona Grupy PFR

PFR Ventures zainwestowało 340 mln PLN w 4 fundusze private equity

PFR Ventures
PFR Ventures zainwestowało 340 mln PLN w 4 fundusze private equity

PFR Ventures (fundusz funduszy) zainwestowało w cztery kolejne fundusze private equity (PE), w tym Apax Partners, PAI Partners i Avallon MBO. Do nowych zespołów trafiło łącznie 340 mln PLN (75 mln €). Inwestycje PFR Ventures pomogą w przyspieszeniu rozwoju rynku private equity w Polsce. 

Na początku 2020 roku PFR Ventures poszerzyło swoją ofertę o PFR PE – program dedykowany dla funduszy private equity. PFR Ventures inwestuje w międzynarodowe zespoły, które chcą inwestować w Polsce oraz w lokalne fundusze, które chcą rozszerzyć swoją działalność o Europę i cały świat. Razem z czterema najnowszym inwestycjami, w portfelu PFR Ventures znajduje się już 7 takich wehikułów.

Wspieramy budowę polskich firm przez inwestycje na rynku PE/VC. Finansujemy polskie zespoły zarządzające funduszami private equity: zapewniamy im międzynarodową ekspozycję i ułatwiamy pozyskanie kapitału od zagranicznych inwestorów. Mamy nadzieję, że w przyszłości, środki na inwestycje w fundusze będą pochodzić od polskich emerytów. Wierzymy, że rynek private equity może powtórzyć sukces venture capital. Tylko w ubiegłym roku lokalne oraz międzynarodowe fundusze VC zainwestowały w polskie startupy technologiczne ponad 2,1 mld zł. W Polsce mamy wiele firm na późniejszym etapie rozwoju, które mają potencjał, by osiągać jeszcze więcej dzięki wsparciu private equity. Niedawny debiut giełdowy InPost to tylko jeden z przykładów.

– mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Cztery najnowsze inwestycje obejmują fundusze o międzynarodowym charakterze, których zespoły zaliczają się do najlepszych na świecie. To brytyjski Apax Partners, francuski PAI Partners oraz trzeci fundusz, który zostanie ogłoszony w późniejszym terminie. PFR Venures zainwestowało także w polski fundusz Avallon MBO.

Apax Partners to międzynarodowa firma private equity z europejskimi korzeniami i sukcesami w identyfikowaniu rozwojowych inwestycji, m.in. w technologiach i telekomunikacji oraz medycynie. Zarządzający tymi funduszami odpowiadali za rozwój takich firm jak szwajcarski Orange, Atos i Losberger. PAI Partners to fundusz z historią sięgającą początków banku Paribas, z którego został wydzielony. Francuski fundusz wyróżnia nieprzerwana historia dodatnich zwrotów. 

Avallon MBO to lokalny, polski zespół specjalizujący się w wykupach menedżerskich (MBO), który uruchamia już trzeci fundusz. Wśród jego poprzednich inwestycji znalazły się m.in. Velvet Care, GoodFood (lider rynku pieczywa ryżowego) oraz Organic Farma Zdrowia. Partnerzy zarządzający planują głównie inwestować w spółki działające w Polsce.

Najnowsze inwestycje w Apax Partners i PAI Partners zapewniły nam ekspozycję u zarządzających, których można określić jako najlepszych w swoich kategoriach. Dla PAI Partners, nowy fundusz oznacza nową strategię rozwijania i wspierania lokalnych spółek w międzynarodowej ekspansji. Wsparcie polskich przedsiębiorstw w tym rozwoju oraz wypracowywanie satysfakcjonujących zwrotów z inwestycji wpisuje się w strategię PFR Ventures. Planujemy dalej inwestować jednocześnie w lokalne i globalne fundusze.

– komentuje Michał Gładyś, dyrektor inwestycyjny w PFR Ventures, odpowiedzialny za inwestycje w fundusze private equity.

W portfelu PFR Ventures znajduje się obecnie 7 zespołów private equity, w tym Apax Partners, Avallon MBO, Innova, Mezzanine Management, PAI Partners oraz Value4Capital. W 2021 ogłoszone zostaną kolejne inwestycje.

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
59 funduszy wspieranych przez PFR Ventures zainwestowało już ponad 3,5 mld PLN w blisko 400 firm
Spotkanie informacyjne PFR Starter i Biznest 11/03, 11:00
Następny

Zainteresują Cię również