← Strona Grupy PFR

PFR i PFR Ventures partnerami raportu Polskie Startupy 2017

PFR Ventures
PFR i PFR Ventures partnerami raportu Polskie Startupy 2017

Polskie startupy zarabiają, zatrudniają i coraz rzadziej korzystają z publicznych pieniędzy – wynika z raportu Polskie Startupy 2017 przygotowanego przez Fundację Startup Poland we współpracy z dr Agnieszką Skalą z Politechniki Warszawskiej. Raport, którego partnerami są Polski Fundusz Rozwoju i PFR Ventures został ogłoszony 5 września 2017 roku w strefie Ministerstwa Rozwoju i Finansów oraz Grupy PFR podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Według raportu aż 58% polskich startupowców to osoby w wieku 30-39 lat, a 16% z nich przekroczyło czterdziestkę. 82% jest absolwentami wyższych uczelni. Ponad połowa zarządzających polskimi startupami to doświadczeni przedsiębiorcy: prowadzili już własną firmę lub rodzinny biznes. Co trzeci z nich budował wcześniej startup.
 
Zmniejszyła się liczba startupów, które sięgają po zewnętrzne źródła finansowania – aż 62% deklaruje, że utrzymuje się wyłącznie ze środków własnych (w ub. roku tylko połowa). Jeśli już sięgają po pieniądze, to częściej wybierają inwestora VC niż publiczny grant.

Sprzedają głównie rozwiązania big data (19%), narzędzia do analityki biznesowej (17%), produkty IoT (14%) oraz narzędzia dla deweloperów i programistów (14%). Klientem tych usług iproduktów jest najczęściej biznes – aż 79% polskich startupów sprzedaje w modelu B2B iodsetek ten z roku na rok się zwiększa.

W ostatnim półroczu 70% startupów zatrudniło co najmniej jednego pracownika. 19% firm z tej grupy patentuje swoje rozwiązania, a 28% zatrudnia osoby z innych krajów - głównie obywateli Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Niezmiennie 30% założycieli polskich startupów to kobiety, co plasuje polską branżę w wysokiej europejskiej średniej.

Pełny raport można pobrać tutaj: https://www.home.startuppoland.org/#reports
Przy wykorzystaniu danych oraz grafik prosimy o podanie źródła: Raport Polskie Startupy 2017 Fundacji Startup Poland.

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
PFR Biznest: aktualizacja harmonogramu naboru
Zmiany w zarządzie PFR Ventures
Następny

Zainteresują Cię również